Cerrahi Yöntem

Ameliyatınızın hangi teknikle yapılacağı yalnızca doktorunuza bağlı bir tercih değil, ameliyattan nasıl bir sonuç beklediğiniz ve isteklerinize de bağlıdır. Bu doğrultuda kliniğimizin doktorları, sizin için uygun bulduğu burun şeklini bilgisayar yardımıyla tasarlamakta ve hazırlanan taslağı size göstererek beklentilerinizi öğrenmeye çalışmaktadır. Bilgisayar çıktısı bir vaat olmaktan ziyade yalnızca fikir vermek için kullanılsa da, bu taslağa bakarak hastanın beklentilerinin karşılanıp karşılanamayacağı anlaşılabilir. Böylelikle estetik cerrahınız da hangi tekniği kullanması gerektiğine, hangi cerrahi müdahalenin sizi en çok mutlu edeceğine karar verir.

Burun boyutlarını küçültmek, büyütmek, burun tümseğinin düzeltilmesi, üst dudakla burun açısının orantılanması için gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatları ayrıca burun ucunun şekillendirilmesini de sağlar. Yüz konturunun düzeltilmesi için burun estetiği ameliyatıyla birlikte alın veya elmacık kemikleri gibi, yüzün belirli bölgelerine doku ilavesi de yapılabilir. Bütün bu değişiklerin hepsi veya yalnızca bir tanesi tek operasyonla yapılabilir. Bu gibi cerrahi yöntemlerin niteliği, ne beklendiği ve doktorunuzun neyi uygun bulduğuna göre belirlenir.

Burun estetiği ameliyatlarında çoğunlukla kesiler burun kanatları içinden yapılır ve “kapalı rinoplasti” denen bu tekniğin dışında ameliyatın “kapalı rinoplasti” tekniğiyle de yapılması mümkündür. Kapalı burun ameliyatlarının teknik farkı, burun deliklerinin arasındaki hatta küçük bir kesi uygulanması ve burnun tamamen açığa çıkarılmasıdır. Bu kesi sayesinde tıraşlama, kıkırdak ve kemik kesme, yeniden şekillendirme gibi uygulamalar manevra kabiliyeti arttığı için daha kolay yapılabilir.

Kıkırdağa uygulanan kesiler burunun ucunun küçülmesini ve bu sayede daha olumlu kontur elde edilmesini sağlamaktadır. Burun kökü ve üst dudak açısının düzeltilmesi içinse burun ucu, gerektiği oranda kaldırılır. İşlem, kanatlara uygulanan kesiden girilmesi ve orta burun kıkırdağının tıraşlanmasıyla yapılır. Şayet operasyon sırasında burun sırtından daha büyük bir tümsek düzelmişse burun tabanındaki orantısızlık yüzünden genişlik oluşacaktır ki, bazı insanların kalıtsal olarak burun tabanı geniş yapılıdır.

Daraltma işlemi için burun tabanından küçük deri üçgenleri çıkartılmakta, burun kanatlarıysa orta hatta doğru birbirine yakınlaştırılmaktadır. Ameliyatın son aşamasında mukozalar ve kıkırdak dikilir, kapatılan burun bandajlanır. Son olarak burnun yeni şeklini koruması için açı atel kullanılır.

Orta kıkırdak cerrahisi uygulandığında genellikle kıkırdağın muhafazası için burun tamponu yerleştirilmektedir ancak son dönemde tampon uygulamalarından vazgeçilmeye başlanmıştır. Ameliyatın kapsamına göre operasyon süresi uzayabilmektedir ama ortalama olarak cerrahi operasyonun 1,5-2 saat sürdüğü söylenebilir.

burun-estetik-ameliyati

 

Estetik burun ameliyatlarında burun içine giriş kapısı olarak kıkırdakların arasından (intercartilaginous), kıkırdakların ön sınırından (marginal) ve burun deliklerini ayıran perdenin ön kenarından (marginal) kesiler kullanılır.
Bu kapılardan burun içine girilerek gerekli düzeltmeler yapılır.

 

rinopilasti-ameliyati

Başarılı bir burun estetiğinde şekli ve yeri değiştirilen kıkırdakların sabitlenmesi önemlidir. Bunun için dikişler kullanıldığı gibi araya destek kıkırdakların yerleştirilmesi de gerekebilir.

 

 

 

 

rinoplasti-fiyatlari

 

 

Burun yan görüntüsünde burun delikleri altında kalan burun parçasının fazla kalması hoş olmaz.

 

 

 

 

 

 

estetik-cerrahi

 

Burun estetiğinde burun kanatlarının yukarı doğru çekilmesini önlemek veya düzeltmek için kanat içine kıkırdak parçaları yerleştirilir.

 

 

 

burun-estetik-cerrahisi

 

Burun kanadı içine kıkırdak parçası (greft denilir) yerleştirilmesi.

 

 

 

 

 

burun-ameliyat-fiyat

 

Burun yan görüntüsünde burun kanadı altında kalan burun parçası çok az görünüyor ise bu da estetiği bozar. Düzeltilmesi için burun kanatlarını ayıran perdenin en uç kısmına kıkırdak parçalar yerleştirilerek dışa doğru genişlemesi sağlanır.

 

 

 

ameliyat-fiyatlari-onep

 

Burun kanadının yanağa en yakın kısmı dudağın üzerine doğru sarkıyor ise görüntüyü bozar. Düzeltilmesi için burun içinden parça çıkartılarak yukarı dönmesi sağlanır.

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>