Ameliyatınızın hangi teknikle gerçekleştirileceği tamamen estetik cerrahınızın seçimine değil, ameliyatla ilgili istekleriniz ve beklentilerinize göre belirlenmektedir. Cerrahınızın sizin için uygun gördüğü burun şeklini bilgisayar ortamında tasarlayacak ve size sunum yaptıktan sonra bu burun şeklinin beklentilerinize uygun olup olmadığını öğrenmeye çalışacaktır. (Bilgisayar ortamında yapılan bu çalışma yalnızca bir planlama olduğu için bu planlamanın bir vaat olarak değerlendirilmemesi gerekir.)

Estetik rinoplasti yani burun ameliyatı; burun boyutlarının büyültülmesi ve küçültülmesi, burun ucunun tekrardan şekillendirilmesi, burun tümseğinin revize edilmesi, üst dudak ile burun arasındaki açının orantılanması maksadıyla gerçekleştirilmektedir. Bazı hastalarda konturun düzeltilmesi için rinoplasti dışında elmacık kemikleri, alın ve çene gibi farklı bölgelere doku ilave edilmesi de gerekebilmektedir. Bu gibi değişikliklerin sadece biri veya hepsi tek bir operasyon kapsamında gerçekleştirilebilir. Hangi yöntemin uygulanacağı hem estetik cerraha hem de hastanın ne beklediğine bağlıdır. Operasyon estetik cerrahınızın önerileriyle ayaktan tedavi merkezinde yahut hastanede yapılabilir.

Burun ameliyatlarının büyük bölümünde kesiler burun içinden yapılır ve estetik cerrah bu bölgeden çalışır ki, bu tip burun ameliyatlarında “kapalı rinoplasti” denmektedir. Diğer durumlardaysa burun deliklerini birbirinden ayıran şeride kesi açılan “açık rinoplasti” uygulanmaktadır. Açık rinoplastide açılan bu kesi estetik cerrahın; kemik ve kıkırdak kesmesini, tıraşlama yapmasını, yeniden şekillendirme ve manevra yapmasını kolaylaştırmaktadır.

Keski ya da testereye benzeyen bir enstrüman ile burun tümseği tıraşlanır ve ardından her iki yanda bulunan burun kemikleri, daha dar bir hat oluşturulması için kesilerek birbirine yakınlaştırılır.

Burun ucunu ufaltan kıkırdak kesileri daha estetik kontur elde edilmesini sağlamaktadır. Burun kökü ile üst dudak açısının düzeltilmesi içinse burun ucu belirli bir miktarda kaldırılmaktadır. Bu kaldırma işlemi, kanatlara açılan kesi vasıtasıyla burnun ortasında yer alan kıkırdağın tıraşlanması sayesinde yapılmaktadır.

Daraltma işlemi için tabandan küçük boyutlu deri üçgenleri çıkartılmakta ve burun kanatları da orta hat boyunca birbirine yakınlaştırılmaktadır. Ameliyatın son aşamasında kıkırdak ve mukozalar dikilmekte ve burun bandajlanmaktadır. Kemik ve kıkırdak dokunun yeni pozisyonu koruyabilmesi için buruna alçı tel uygulanmaktadır.

Eğer orta kıkırdağa müdahale yapıldıysa burun orta kıkırdağını korumak için sıklıkla burun tamponları kullanılır. (Kliniğimizde son senelerde tampon kullanımı terk edilmiştir.) Ameliyatın kapsamına ve estetik cerrahın yeteneğine göre ortalama 1,5-2 saat süren ameliyat, cerrahi müdahalenin daha geniş kapsamlı olması durumunda daha da uzun sürebilmektedir.

????????

İnsan yüzünü estetik olarak üç parçaya ayırabiliriz: Üst, orta ve alt.

Üst parçada alın, orta parçada gözler ve burun, alt parçada ise dudaklar ve çene yer alır. Orantılı bir yüzde bu üç parçanın yükseklikleri altın oran prensiplerine göre kabaca birbiri ile aynı olmalıdır.