egri-burun-septum-deviasyonDeviasyon Nedir?

Burun ameliyatı geçirenler genellikle ameliyat nedenlerini “burnumdan et aldırdım”, “burnumda kemik çıkıntı varmış”, “burnumdan nefes alamıyordum” veya “bende deviasyon varmış” gibi nedenlere bağlarlar.

Tıpta “septum deviasyonu” diye adlandırılan durum şöyle açıklanabilir: Herkesin bildiği gibi burunda iki burun deliği ve buradan genize doğru boru gibi uzanan iki ayrı hava yolu vardır. Bu iki tüneli birbirinden ayıran ortada bir perde mevcuttur. Bu perdeye “burun septumu” veya kısaca “septum” denir. Bu septumun ön-üst kısmı kıkırdak arka-alt kısmı ise kemiktir. Normalde septumun ortada olması ve her iki hava tünelinin aynı genişlikte olması beklenir. Ancak çeşitli sebeplerden bu septum tam düz olmaz ve kıvrımlar içerir veya bir tarafa doğru yanaşırsa buna eğrilme anlamına gelen “deviasyon” denir. Septum hangi tarafa yatarsa o taraf daralır ve buradan zor nefes alınır.

Deviasyon ameliyatları için estetik cerrahi şart mıdır?

Deviasyonun estetik cerrahi alanına giren bir yönü de vardır. Eğer bu eğrilik burunun önden görüntüsünün üst ve ön kısımlarında ise burun dıştan da eğri görülür ve nefes almanın zorlaşması yanında görüntü bozukluğuna da yol açar. Böyle görünen eğrilikler düzeltilirken hem hava yolu açılmalı hem de burun şekli düzeltilmelidir. Bu da estetik bir işlem yapılması anlamına gelir.

Klasik deviasyon ameliyatlarında nasıl bir işlem uygulanır?

Eğrilikler düzeltilirken genel olarak eğri kıkırdak ve kemikler çıkartılır ve atılır. Geri kalan kemikler kesilip yanaştırıldıktan sonra tekrar burun düzgün şekilde alçıya  alınır. Ancak iyileşme döneminde kırık kemikler düzgün kaynamaz ise görüntüdeki düzelme istenildiği kadar iyi olmaz. Bu da düzeltme amaçlı işlemlere yol açabilir.

Deviasyon ameliyatları Onep’te Turkish Delight yöntemiyle  yapılmaktadır

ONEP estetik kliniğinde deviasyonlu burun ameliyatları Prof. Dr. Onur Erol’un buluşu olan “Turkish Delight” yöntemiyle yapılmaktadır. Bu teknikte deviasyon yapılırken çıkarılan kıkırdaklar atılmaz, bu kıkırdaklar minik parçalara ayrılıp, özel bir işlemle lokuma benzer bir kıvama getirilir ve  hastanın burun hattını oluşturmakta kullanılır. “Turkish Delight -Türk Lokumu” denen bu teknik sayesinde, kemik kaynamasından kaynaklı sorunların yaşanmadığı, düzgün görünümlü, ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal  burunlar elde edilir. “Turkish Delight” metodu günümüzde dünyanın birçok ülkesinde estetik ve deviasyonlu burun ameliyatlarında başarı ile kullanılmaktadır.